CURRICULUM VITAE

LINDA LAMMERT LILDHOLDT

UDDANNET:
– Århus Kunstakademi, Vestergade.
– Det Jyske Kunstakademi, Aarhus, 1977-1980
– Kunstakademiet i Tyrkiet, Güzel Sanatlar , Istanbul. 1978
– Det Kongelige Danske Kunstakademi, ”Mur og rum” Poul Gernes 1987

CENSUREREDE UDSTILLINGER:
1980 – Kunstnernes Påskeudstilling, Aarhus
1981 – Kunstnernes Påskeudstilling, Aarhus
1981 – Kunstnernes Sommerudstilling, Tistrup
1983 – Charlottenborgs forårsudstilling, København
1983 – Kunstnernes Påskeudstilling, Aarhus
1983 – Kunstnernes Sommerudstilling, Tistrup
1983 – KE – Kunstnernes Efterårsudstilling ”Den Frie”, København
1985 – Charlottenborgs Forårsudstilling, København
1986 – Charlottenborgs Forårsudstilling, København

UDVALGTE UDSTILLINGER:
2016 – Pathways, Skovhuset, Værløse
2016 – Hyldest til Anna Anker, Skagen med KKS
2016 – Annaborg, Hillerød, KKS
2015 – KunstCentret Silkeborg Bad, Silkeborg, Sanatorium
2015 – Filosofgangen, K2, Odense
2015 – Galleri X, Skønne Skulpturer, Rungsted
2015 – 6th Internationale Biennale, Beijing
2014 – K2 i Filosofgangen, Odense
2014 – Galleri Gamla Staden, Landskrona, Sverige
2014 – Ekko – Kunstcenter Gammelgaard, Herlev
2013 – Höstsalong, Stockholm, Sverige
2013 – Lygtan, Stockholm, Sverige
2013 – K2, Rådhuset København
2013 – Turjak Castle Gallery, Slovenia
2012 – Gallery of The Polonia House, Krakow, Poland
2012 – Polish Slavic Center Gallery, Brooklyn, New York
2012 – Kedelrummet, Gilleleje
2012 – 5th Internationale Biennale Beijing, sept.
2012 – Moden Art Gallery BWA, Olkusz, Polen
2012 – Galleri Sonne, København
2012 – Galleri Sonne, Tisvildeleje
2012 – SAK – Svendborg Kunstbygning ”Roommates”
2011 – Rundetårn, København ”det åbne menneske”
2011 – Farum Kulturhus ”Aurora”
2011 – Palæfløjen, Roskilde
2011 – Bispegården, Kalundborg ”øjeblikkets rum”
2011 – Galleri Kirk , Ålborg ”januar udstilling”
2010 – ”I klodens Smeltedigel”, Pyramiden, Gilleleje
2010 – Helligåndshuset, København
2010 – Hellingåndshuset, København ”Aurora”
2010 – Pyramiden, Gilleleje ”Klodens smeltedigel”
2009 – Klima – Gjethuset, Frederiksværk
2009 – Nordkysten – Munkeruphus, Dronningmølle
2009 – Mangfoldighed – Hillerød Kultur og Videnscenter
2008 – Bispegården, Kalundborg
2008 – ”Arvestykker” Kronborg Slot
2008 – Fussingø Slot
2008 – BKF, Nordsjælland, Kultur- og Videnscenter, Hillerød
2007 – Galleri Jenzen, Ålborg
2007 – ”Portræt” Kultur- og Videnscenter, Hillerød
2006 – Galleria Lá Futeria, Barcelona – Paralelle spor
2006 – Kvindelige Kunstneres Samfund – Portalen, Køge
2005 – Travellers secretbox – www.travellerssecretbox.dk
2005 – ”Spejlinger” Rundetårn, København
2005 – ”Nordkysten”- Munkeruphus, Dronningmølle
2005 – Coloplast, Humlebæk
2005 – Lyrisk Abstraktion – Kultur- og Videnscenter, Hillerød
2004 – Galleri Orange, Helsingør
2003 – Marienlyst Slot, Helsingør ” Øjeblikkets rum”
2003 – Galleria dárte ”Porta All Árco”, Siena, Italien
2002 – Galerie Dart Contemporain ”Am tunnel”, Luxembourg
2001 – ”Under den røde balkon” Aarhus Kunstbygning, Århus
2001 – Galleria Dárte ”Porta AllÀrco”, Siena, Italien
2000 – ”kunst for øjet – øje for Kunst” Frederiksborg Hallen, Hillerød
1999 – Galleri ”Den Gyldne Løve”, Aabenraa
1999 – Espergærde Udstillingen, Espergærde
1999 – ”Internazionale Di Pittura Nel” San Gusme – Siena, Italien
1995 – Ålborg Kunstpavillon, Ålborg
1994 – Guirlanden, Aarhus Kunstbygning
1994 – Skovhuset, Værløse – Blå Sekvens
1994 – Marienlyst Slot, Helsingør –
1993 – Ålborg Kunstpavillon, Ålborg
1990 – Marienlyst Slot, Helsingør
1989 – Marinelyst Slot, Helsingør
1987 – Ovalen – Den Frie Udstillingsbygning, København
1987 – Krukkeudstilling, Ridehuset, Aarhus
1987 – Galleri Helios, Aarhus
1987 – Tuborg Kunstforening, Hellerup
1986 – Galleri, Flint, Århus
1986 – Galleri ved Åen, Århus
1986 – Galleri Victor, København
1986 – Galleri Fønix, Jægersborg
1986 – Ovalen – Den Frie udstillingsbygning, København
1986 – Sommerudstilling – Aarhus Kunstbygning
1984 – Det Jyske Kunstakademis Jubilæumsudstilling, Aarhus Kunstbygning.
1984 – Galleri Spectra – T – show. Århus
1984 – Sommerudstilling – Aarhus Kunstbygning
1984 – Kunstindustri Museet, København
1981 – Randers Kulturhus/Museum
1980 – SAK – Svendborg
1980 – Holstebro Museum

SOLGT TIL:
– Aarhus Kommune
– Aarhus Amts Kommune
– Horsens Kommune
– Ålborg Amts Kommune
– Vejle Kommune
– Helsingør Kommune
– Kalundborg Kommune

LEGATER:
1978 – Det Tyrkiske Statsstipendium 1978
1978 – Venskabsforeningen – Nordisk Rejselegat
1983 – Knud Højgårds Fond, Rejselegat, New York
1994 – Beatrice og Poul Becket, Rejselegat og ophold, Mojacar, Spanien
2004 – Tegneren Anne Gretes Fond, Huset i Provence
2005 – Nordea fonden
2006 – Sim – Kunstneratelier – Island
2008 – Kunstrådet, Arvestykker – Kronborg Slot
2008 – Kong Frederik og Dronning Ingrids Fond

UDSMYKNING:
– Aarhus Kommune, Brabrand Plejehjem
– Springvand, Hammershøj Plejehjem, Helsingør
– Toldkammeret, Helsingør
– Farvesætning – Rådhuset, Helsingør
– Tietoenator – Dansk informations teknologi – Hellerup
– Farvesætning – Borupgårdskolen, Helsingør

MEDLEM AF:
– BKF, Billedkunstnernes Forbund
– Kvindelige Kunstneres Samfund
– Kunstnergruppen Nordkysten
– Kunstnergruppen Aurora

ANDRE AKTIVITETER:
– Kunsthistorie Århus Universitet
– Underviser Århus Kunstakademi 1980- 85
– Lærer i Billedkunst Thorstedlund Kunsthøjskole 1988/89
– Medarrangør at Børnehuset Louisiana, Museet for Moderne kunst, Humlebæk
– Leder af Børnehuset Louisiana 1994-1999.
– PD – Diplom i Billedkunst, Københavns Pædagogiske Universitet
– Souschef Børnekulturcentret/Toldkammeret 2002/2007

BIBLIOGRAFI
– Weilbachs Kunstnerleksikon, bind 1-7
– 101 kunstnere, af Tom Jørgensen